Post

Jaki odtwarzacz CD/SACD wybrać?

Choć rynek płyt CD odnotował lekki spadek, wciąż ma przed sobą świetlaną przyszłość. Zalety płyt CD zostały ponownie dostrzeżone po początkowej fali zachwytu nad przechowywaniem plików. Chociaż "nieograniczony dostęp" do zasobów sieciowych może brzmieć wspaniale w teorii, w praktyce nie zawsze jest tak szybki i bezproblemowy. Obecnie można posłuchać nagrania, wkładając płytę do napędu CD i naciskając przycisk Play. Dlatego właśnie płyta CD może być nadal używana. Obcowanie z muzyką jest łatwe przy użyciu przenośnych odtwarzaczy CD, systemów mini CD oraz stacjonarnych odtwarzaczy CD. Zarówno pod względem jakości dźwięku, jak i obsługi. Na rynku ciągle pojawiają się nowe modele. Wiele osób posiada również duże kolekcje płyt CD, które zawierają ich ulubioną muzykę i szuka najlepszego sposobu na ich słuchanie. Płyty SACD można również znaleźć w kolekcjach niektórych osób. Te płyty SACD zawierają wysokiej jakości dźwięk i są nagrane w formacie DSD.

Dostęp do odtwarzaczy płyt SACD stał się możliwy dzięki rosnącej popularności plików DSD. Płyty te zawierają nagrania o wiele lepsze od tradycyjnych nośników CD. Niektóre nagrania mogą być odtwarzane z wieloma subwooferami, a niektóre z nich są nawet przygotowane do odtwarzania dźwięku wielokanałowego. Płyty SACD są droższe i większość melomanów zdecyduje się na ich zakup. Nagrywanie wielokanałowe może być uciążliwe. Nawet wśród najbardziej zagorzałych zwolenników tego rozwiązania nie zostało ono powszechnie zaakceptowane przez wielu użytkowników. Odtwarzacz SACD/CD może odtwarzać tylko płyty SACD.

Sprawdź płyty SACD w ofercie sklepu Nautilus na stronie https://salony.nautilus.net.pl/produkty/plyty/sacd/

Jakie są cechy dobrego odtwarzacza CD?

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się, jaki typ odtwarzacza CD chcesz mieć. Czy interesuje nas tylko odtwarzanie muzyki z płyt CD? Czy może potrzebujemy większej funkcjonalności, np. możliwości odtwarzania płyt DVD - nawet jeśli nie mamy miejsca na tradycyjny zestaw kina domowego z dwoma głośnikami i wzmacniaczem? Być może potrzebujemy więcej złącz (np. USB obsługuje odtwarzanie dźwięku z innych źródeł. Wejście USB pozwala na odtwarzanie plików audio bezpośrednio z pendrive'ów (np.

Ważna jest łączność Bluetooth, funkcja AirPlay (lub jej najnowsza odmiana - AirPlay 2) oraz wsparcie dla technologii DLNA. Rozwiązania te są niezwykle przydatne, ponieważ pozwalają na bezprzewodowe połączenie odtwarzacza z innymi kompatybilnymi urządzeniami źródłowymi.

Zmieniarka płyt CD to świetna opcja, jeśli w ciągu dnia słuchasz konkretnych płyt jako muzyki w tle. Urządzenia te w różnych modelach mogą pomieścić do 5 płyt. Każdą płytę można umieścić na osobnych tacach pod sobą lub, w przypadku zmieniarki karuzelowej, na jednej tacy z wieloma slotami na płyty.

Odtwarzacze CD - dostępne funkcje

Najbardziej zaawansowane odtwarzacze CD mogą oferować wiele dodatkowych funkcji. Najważniejsze z nich to wejścia cyfrowe i streaming. Wejścia cyfrowe umożliwiają podłączenie innych urządzeń i wykorzystanie odtwarzacza CD jako DAC. Dzięki temu można stworzyć domowe centrum rozrywki, podłączając np. telewizor lub komputer. Toslink, czyli standard wykorzystujący światłowód (cyfrowe złącze optyczne) jest najlepszy do zastosowań multimedialnych. Zabezpieczy to nasz system audio przed zakłóceniami pochodzącymi z transmisji analogowych, takich jak kable audio zakończone wtykami dwa x RCA.

Streaming w odtwarzaczu CD może obejmować zarówno lokalne zasoby sieci LAN, jak i pliki z chmury. Aplikacja jest dostępna do pobrania na smartfony i tablety. Wspomniany moduł Bluetooth może być wykorzystywany przez posiadaczy urządzeń mobilnych. Aby zapewnić najlepszą jakość, transmisja Bluetooth powinna być zgodna ze standardem Qualcomm aptX. Niektóre modele posiadają regulację głośności dla wyjść analogowych. Opcja ta jest przydatna, jeśli chcemy podłączyć odtwarzacz bezpośrednio do wzmacniacza mocy bez konieczności stosowania przedwzmacniacza.

Jakie cechy sprawiają, że odtwarzacze CD wciąż cieszą?

  • Obsługa znaczników ID3 - Funkcja ta pozwala na wyświetlenie wykonawcy i nazwy utworu podczas odtwarzania płyt CD w formacie MP3.
  • Funkcja programowania odtwarzaczy CD, jak np. kolejność utworów na innym albumie czy odtwarzanie losowe.
  • Wbudowany zegar.
  • Timer - Możliwość ustawienia czasu, po którym urządzenie zostanie wyłączone.
  • Funkcja odtwarzająca tylko początki, a nie cały utwór.
  • Tryb Gappless - odtwarzanie utworów bez przerw

Odtwarzacz CD/SACD

Czy szukasz wyjść zbalansowanych czy RCA?

Niektóre modele odtwarzaczy mają zbalansowane złącza XLR. Zapewniają one lepszą jakość dźwięku, ponieważ są wzbogacone o zaawansowaną konstrukcję stopnia wyjściowego odtwarzacza. Ponieważ przesyłany za ich pomocą sygnał symetryczny jest silniejszy wobec zakłóceń, charakteryzuje się wyższymi poziomami, a urządzenie obsługujące wyposażone w obwody symetryczne charakteryzuje się lepszą wydajnością i jakością dźwięku.

Warto mieć wyjścia XLR w odtwarzaczu, o ile posiadamy lub planujemy nabyć wzmacniacz mocy lub wzmacniacz kompatybilny.

Jednak wyjścia RCA to wciąż standard jakości dźwięku w większości systemów. Wszystko sprowadza się do tego, czego oczekujemy i czy zauważymy znaczącą poprawę jakości dźwięku przechodząc z RCA na XLR.

Transport CD czy odtwarzacz CD?

Istnieją również transporty CD, czyli urządzenia, które można kupić na rynku. Czym różnią się one od tradycyjnego odtwarzacza CD? Są to po prostu urządzenia, które nie posiadają wbudowanego przetwornika cyfrowo-analogowego. Do odtwarzania transport musi posiadać DAC (Digital to Analog Converter), układ, który zamienia zapis płyty na sygnał analogowy. Ponadto transport musi posiadać wzmacniacz mocy i głośniki.

Co powinieneś wybrać? Odtwarzacz CD czy transport płyt? Wszystko zależy od tego, jaki masz sprzęt i jak bardzo chcesz, aby twój system stereo był złożony. Najlepszą jakość dźwięku można uzyskać stosując indywidualnie transport CD i DAC. Tego typu system audio jest zazwyczaj droższy niż pojedyncze urządzenie, takie jak odtwarzacz CD.