Post

Kiedy potrzebna jest korekta tekstów?

Codziennie każdy Polak czyta jakiś tekst. Niezależnie od tego, czy jest to książka, czasopismo, artykuł w Internecie bądź nawet program telewizyjny to każdy chce, aby tekst był zrozumiały, bezbłędny i sensowny. Choć autor na pewno włożył sporo pracy i czasu w przygotowanie swojej publikacji, to kilka czynników mogło wpłynąć na to, że gdzieś wkradł się błąd. W takiej sytuacji przyda się właśnie korektor tekstów.

Czym zajmuje się korektor tekstów?

Zanim jakikolwiek tekst trafi do druku bądź zostanie umieszczony w Internecie, to warto przeczytać go nawet kilka razy, by upewnić się, że jest on pozbawiony wszelkiego rodzaju błędów. Jednak osoba, która sama go napisała, nie zawsze będzie obiektywna i zwyczajnie może pominąć swoje potknięcia. Dlatego powinna dowiedzieć się czym jest profesjonalna korekta tekstów i skorzystać z usług takiego wykonawcy.

Można powiedzieć, że korektor błędów zarabia na życie czytaniem. Choć tak naprawdę jego zadaniem jest sprawdzenie tekstu pod względem błędów ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych, fonetycznych, składniowych bądź po prostu literówek.

Podczas pisania na klawiaturze bardzo często można przycisnąć nie ten klawisz i już pojawia się błąd. Co prawda większość przeglądarek poprawia błędy ortograficzne lub można skorzystać ze specjalnych stron, na których można wkleić tekst i sprawdzić interpunkcję, to nie zawsze są to działania wystarczające, mimo że bardzo pomocne.

Czasami przypadkiem pojawiają się słowa, które istnieją w języku polskim, jednak nie mają żadnego związku z tekstem. Z reguły nie są one widoczne na pierwszy rzut oka i są zwyczajnie pomijane np. kot, tok. Są to dwa trzyliterowe słowa i różnią się tylko ich kolejnością, ale jednak w czytanym tekście mogą sporo namieszać. Dlatego istotną rolę odegra tutaj korekta tekstu, która pozwoli czytelnikowi cieszyć się konkretną publikacją.

To właśnie korektor błędów musi uważnie i dokładnie przeczytać tekst oraz poprawić wszystkie błędy, które się w nim pojawiły.

Warto jednak pamiętać, że korektor tekstów nie jest ich redaktorem. Bardzo często zdarza się tak, że te dwa zawody są ze sobą mylone. Redaktor treści może nanieść poprawki, zaproponować zmiany lub musi sprawdzić, czy wszystkie wątki łączą się ze sobą. Natomiast korektor błędów nie może ingerować w tekst. Jego zadaniem jest tylko wyszukanie błędów. Podczas korekty tekstu nieistotna jest jego wartość merytoryczna. Tutaj mają znaczenie tylko błędy, których korektor musi się pozbyć.

Jakie wykształcenie i cechy potrzebne są do pracy korektora?

W przypadku tego zawodu nie ma specjalnych szkół, czy studiów, które by do niego przygotowują. Jednak nie każdy może zajmować się korektą tekstów. Przede wszystkim w tej pracy sprawdzą się osoby, które mają ogromną wiedzę dotyczącą pisowni języka polskiego. Brak elementarnej wiedzy nie pozwoli zrobić korektorowi kariery. Na zatrudnienie może mieć wpływ ukończony kierunek studiów związany z językiem np. filologia polska. Jednak nie jest to wymóg konieczny.

Do pracy przy korekcie tekstów potrzebne są także pewne cechy charakteru. Korektor powinien być dokładny, uważny, sumienny i dobrze zarządzać swoim czasem. Bardzo często korektor może pracować w domu lub dostawać zlecenie, które już dawno powinno być wykonane. Dlatego ważna jest także dyspozycyjność.

korekta tekstów

Korekta tekstów: na czym polega i kiedy jest konieczna?

Korekta tekstów przeprowadzana jest najczęściej w ostatnich etapach przed publikacją. Korektor analizuje tekst pod kątem wszelkich błędów i je poprawia. Dzięki takiemu działaniu czytelnik otrzymuje pełnowartościowy tekst, który przyjemnie się czyta. Wątpliwe jest to, że ktoś chciałby czytać książkę bądź artykuł, w których jest sporo błędów, tekst jest niespójny i niepoprawny gramatycznie.

Korekta tekstów konieczna jest szczególnie wtedy, kiedy autor chce, aby jego publikacja trafiła do jak największej ilości odbiorców i cieszyła się popularnością. Jednak nie tylko.

Korekta tekstów jest bardzo istotna podczas umieszczania treści na stronach internetowych. Ci, którzy prowadzą bloga, zdają sobie sprawę, że jeśli rażąco będą popełniać błędy, to stracą swoich czytelników, ponieważ nie będą oni chcieli marnować czasu na tego typu treści. Ponadto korekta tekstu jest ważna także w przypadku stron internetowych bądź sklepów. Jeśli opis oferowanych usług lub produktów nie jest odpowiednio napisany, to podczas wyszukiwania będą się one znajdowały dość nisko.

Pozycja w wyszukiwarce dla sprzedawców lub usługodawców odgrywa znaczącą rolę, ponieważ użytkownicy najczęściej wybierają jeden z pierwszych wyników wyszukiwania. Dodatkowo witryny internetowe, które przepełnione są błędami, nie będą wzbudzać zaufania i rzadko ktoś będzie chciał je odwiedzać.