Post

Elementarz Cyberpunk 2077 - frakcje, klasy, role, świat i lore

Blackjack zacisnął wargi, gdy doktor Razor wypił kolejny łyk burbona, obserwując, jak drżenie jego dłoni ustępuje. "To nie wzbudza zaufania, doktorze" - zażartował Blackjack, kładąc się na plecach na stole operacyjnym w klinice Doca Razora w zaułku. Miał nadzieję, że jego głos nie zdradzał niepokoju, który pulsował w nim jak zainfekowane dziąsła. Pierwsza poważna modernizacja po wielkim wyniku w ostatniej robocie, ponowna inwestycja w uliczną wiarygodność, wszystko to było dobre i przyjemne, ale zastąpienie całej kończyny chromem to już było poważne "zapuszczenie się".

Spojrzał w dół na swoje lewe ramię, które było podziurawione kulami, dzięki uprzejmości 9-milionowego chłopca z drużyny Arasaka. "Załatać to", pomyślał Blackjack. Czas na metal. Spojrzał w górę, gdy robo-ramię z hipostymem znieczulającym syknęło w jego szyję. Jego ostatnim widokiem był Doc Razor marszczący czoło na konsoli gabinetu chirurgicznego, podczas gdy wiele metalowych pajęczych odnóży ożywało. Jeśli to przeżyje, pomyślał Blackjack, będzie prawdziwym Cyberpunkiem...

Uwaga redaktora: Czy jesteś podekscytowany Cyberpunkiem 2077, kolejną wielką grą RPG od zespołu stojącego za Wiedźminem 3? Zaprosiliśmy eksperta od gier RPG Cyberpunk 2077, aby napisał dla nas wstęp do świata gry, wyjaśniając frakcje, ton i wszystko inne.

Świat Cyberpunk 2077

Świat Cyberpunka to retrofuturystyczny, dystopijny koszmar sci-fi, w którym ludzkość tak płynnie połączyła się z technologią, że granica między mięsem a maszyną nie jest już wyraźna. Postępy w cybernetyce umożliwiły nam wbudowanie potężnych procesorów komputerowych bezpośrednio do naszych mózgów, pozwalając nam na ulepszanie naszych ciał we wszystko, od odpornych na odrzucenie sztucznych organów po ulepszone zamienniki optyki i pełne protezy kończyn.

W świecie roku 2077 egzystencja jest zepsuta i podzielona na tych, którzy mają wszystko i tych, którzy nie mają nic. Nie ma już Stanów Zjednoczonych Ameryki, podzielonych i zbankrutowanych przez wojny, strajki orbitalne, głód i rebelie. W próżnię po rządzie wkroczyły megakorporacje, budując otoczone murami enklawy z błyszczącej stali i betonu, strzeżone przez elitarne siły bezpieczeństwa. Za tymi murami żyją ci, którzy mają szczęście pracować dla korporacji. Poza tymi murami panuje chaos.

Stare Miasta

W starych miastach resztki władz lokalnych i stanowych walczą z siłami bezprawia. Gangi o różnym charakterze i smaku rozkwitają, walcząc nieustannie o kontrolę nad terytorium.

Pył

Serce Ameryki to teraz pustynia, gdzie ogromne "rodziny" Nomadów podróżują z miejsca na miejsce w ogromnych stadach; kampery, campery, motocykle, samochody, vany - w ciągłym ruchu, aby przetrwać w każdy możliwy sposób.

Kosmos

W kosmosie, Orbitale, kontrolowane przez kraje strefy euro, utrzymują swoje masowo napędzane maszyny wycelowane w Ziemię, gotowe do taniego zniszczenia, obrzucając każdego, kto podważy ich ekonomiczną suwerenność, skałami wydobytymi z pasa asteroid.

W tym wszystkim małe grupy nieustraszonych jednostek - Edgerunnerzy tacy jak ty - przemykają w cieniu, zawierając umowy, wykonując zadania i pozostając wolnymi.

Frakcje w Cyberpunk 2077

Więc kto jest kim w tej ponurej wizji przyszłości?

Korporacje

Pod koniec XXI wieku, gdy rządy na świecie są coraz bardziej osłabione przez konflikty i różnice majątkowe, korporacje wkroczyły do akcji, aby zapewnić ludziom wykształcenie, inteligencję i środki do bezpiecznej i chronionej egzystencji. Żołnierze, zatrudnieni przez korporację lub wynajęci od innej, patrolują ulice i budynki enklaw, dbając o bezpieczeństwo ich obywateli. Inwigilacja jest wszędzie, przestępstwa są rzadkie i bezwzględnie karane. Obywatele korporacji uważają się za prawdziwie wolnych - poświęciwszy wszelką wolność w imię bezpieczeństwa.

Nomadzi

Przez pustkowia i puste autostrady środkowej Ameryki wędrują ogromne sfory Nomadów. Rodziny, skupiska różnych rodzin, czasem całe miasta, które wyschły z powodu zmian klimatycznych, chciwości korporacji i zaniedbania, przemierzają kraj w poszukiwaniu nowych miejsc, które mogliby nazwać domem. Większość rodzin Nomadów utrzymuje surowe kodeksy moralne i przestrzega starych praw ziemi, choć oczywiście zawsze znajdą się jakieś mroczne, pokręcone wyjątki. Członkowie stada Nomadów zawsze mogą liczyć na obronę ze strony rodziny - lojalność w rodzinie jest zaciekła i niekwestionowana. Tylko w ten sposób udało im się przetrwać.

Gangi

Podobnie jak szczury, z którymi dzielą ciemne części miast, gangi są wszędzie i nigdzie jednocześnie. Tradycyjne gangi handlujące narkotykami i bronią są nadal powszechne, ale w erze tanich i łatwo dostępnych cybernetycznych ulepszeń, nowa, przerażająca grupa - Boostergangs - silnie zaznaczyła swoją obecność na spornych ulicach miast. Boostergangi są uzależnione od cybernetycznych ulepszeń, a ich jedynym celem jest znalezienie kolejnego chromowanego ulepszenia - za pomocą wszelkich niezbędnych środków.

Gliniarze

Pomimo upadku rządu federalnego, niektóre miasta wciąż zachowują pozory miejskiej integralności, a koncepcja prawa i porządku nie została zapomniana, nawet w chaosie roku 2077. Walka o odzyskanie ulic z rąk gangów, przecznica po przecznicy, toczy się każdego dnia i zbiera obfite żniwo wśród tych, którzy żyją i oddychają, by walczyć w imieniu sprawiedliwości dla tych, którzy są zbyt biedni, by żyć w enklawach i zbyt słabi, by biegać po krawędzi.

Edgerunners

Uliczni Samuraje. Żołnierze fortuny. Najemnicy. Samotne wilki. Jakkolwiek chcesz ich nazwać, Edgerunnerzy egzystują na marginesie. Podejmują się zadań zbyt ryzykownych dla innych. Działają jako agenci cienia dla tych, którzy nie chcą ryzykować otwartej wojny. Żyją dla pieniędzy, nie są nikomu winni lojalności, żyją i umierają dzięki swojemu sprytowi i umiejętnościom.

To właśnie ty.

Cyberpunk 2077 - role i klasy Edgerunnerów

Nic nie jest łatwe, gdy żyjesz na krawędzi, ale na szczęście jest tu wiele miejsca dla różnych ludzi; wiele różnych umiejętności daje różnorodność "biegaczy".

Solos

Solo żyją za spustem karabinu. Może spędziłeś czas jako najemnik za oceanem, walcząc w dżunglach dla Big Pharmy, albo strzegłeś perymetru korporacyjnej enklawy nieustannie nękanej przez boostergangi. A może po prostu pewnego dnia wziąłeś do ręki karabin i zdecydowałeś, że nie będziesz już dłużej słuchał niczyjego gówna.

Tak czy siak, to ciebie wzywają, gdy robi się naprawdę gorąco. Masz dodatkową przewagę w walce, bo przetrwałeś tak długo. Wiesz, jak posługiwać się karabinem, pistoletem, SAW, granatnikiem, 50-milimetrowym karabinem łańcuchowym i prawdopodobnie wiesz, jak odpalić taktyczną bombę, jeśli musisz. Upewnij się tylko, że masz pod ręką kilka stimpaków, albo jeszcze lepiej, kartę Trauma Team.

Technicy

Jesteś tym, który naprawia rzeczy, gdy się zepsują. Albo włamuje się do rzeczy, które są zamknięte. Albo zamyka rzeczy, które muszą być strzeżone. Cokolwiek to jest, jeśli ma układ elektroniczny, wymaga narzędzi lub jest po prostu skomplikowane, to właśnie ty nadajesz się do tej roboty.

Możesz specjalizować się w broni, cybertechnice lub bezpieczeństwie elektronicznym, ale możesz zbudować, zdemontować, naprawić i sabotować w zasadzie wszystko, co zostało wyprodukowane przez kogokolwiek. Twój kuzyn, MedTechie, może robić wszystko to, co ty, ale tylko z ludzkim ciałem. Pfft. Ludzkie ciała.

Naprawiacze

Znasz faceta. Poważnie. Prawdopodobnie znasz wielu z nich. Jeśli coś jest na ulicy, w podziemiu lub gdziekolwiek, gdzie nie powinno być, możesz to dostać w swoje ręce. Informacje o szantażu na szefa lokalnego związku? Nie ma problemu. Informacje o kryjówce przywódcy gangu? Daj mi prawdziwe wyzwanie. Skrzynia najlepszych karabinów automatycznych Arasaka M-66 w kalibrze .223 bezłuskowym? Już je mam.

Gliniarze

Ty. Jesteście. Prawo. Prawo. I to, co mówi prawo, jest prawdą. Może jesteś sztywnym, podręcznikowym porucznikiem. Może jesteś twardym, bystrym sierżantem, który wie, kiedy patrzeć w inną stronę dla większego dobra.

Tak czy inaczej, zakładasz mundur i nosisz boomstick, a ci gangerzy lepiej niech uciekają, kiedy cię zobaczą. Może ci się poszczęści i dostaniesz awans do PsychoSquad - tych, których wzywają, kiedy boosterganger zainstaluje o jeden implant za dużo i wpadnie w cyberpsychozę. To jest dopiero zabawa.

Media

W erze informacji ci, którzy relacjonują historię, kontrolują ją, a ty jesteś zdeterminowany, by być pierwszym na miejscu, który to zrobi. Masz łącze satelitarne przypięte do paska, podłączone do kamery w głowie - nie potrzebujesz żadnego skomplikowanego sprzętu ani ekipy technicznej.

Może jesteś głodnym reporterem, który wiąże koniec z końcem, sprzedając swoje historie każdej nocy, zdeterminowany, by zachować prawdę jako świętość. A może jesteś weteranem, pracującym dla Sieci 54, sprzedającym prawdę, tak jak widzą ją dziennikarze, omamionym masom. Niezależnie od wszystkiego, jesteście oczami i uszami świata na ulicy.

Rockers

W tych niespokojnych czasach ludzie szukają kogoś, w kogo mogą wierzyć, kogoś, kogo przesłanie nadziei i buntu przeciwko beztwarzowym, chciwym Korpusom daje im powód do codziennej walki.

Jesteś wojownikiem-poetą, gotowym położyć swoje życie na szali, aby przekazać wiadomość, aby utrzymać muzykę przy życiu, aby upewnić się, że ludzie wiedzą, że są rzeczy, o które warto walczyć.

Korpus

Twój garnitur jest wart więcej niż domy większości ludzi. Jeździsz przyszłorocznym modelem, zanim trafi na rynek. Twoje implanty są gustowne i dyskretne, a Twój chirurg plastyczny jest najlepszy, jakiego można kupić za pieniądze. Ale zawsze szukasz tej przewagi, tej przewagi w następnej transakcji i nie wstydzisz się pobrudzić sobie rąk lub zatrudnić jakiegoś zewnętrznego mięśniaka po cichu.

Netrunners

Technologia, którą masz w głowie, wykracza poza wszystko, co większość ludzi może sobie nawet wyobrazić. Zapomnij o znajomości języków programowania, oddychasz nimi wszystkimi odkąd skończyłeś pięć lat. Dzięki połączeniu neuronowemu i cybermodemowi bezpośrednio łączysz się z Siecią; użytkownicy komputerów w czasie rzeczywistym mogliby równie dobrze zostać zamrożeni w miejscu, jesteś w fortecy danych i wychodzisz z niej, zanim zdążą mrugnąć, a ty zostawiasz za sobą bombę kryptograficzną, żeby dać im do zrozumienia, że zostali nabrani. Jeśli to jest na komputerze, możesz to zdobyć i nikt cię nie powstrzyma.

Korzystanie z krawędzi jest niebezpieczne. Większość tych, którzy to robią, nie dożywa trzydziestki. Nauczyłeś się nie zawierać przyjaźni, bo prawdopodobnie będziesz wyciągał ich ciała z dymiącego wraku. Pozostań mroźny, pozostań twardy. A przede wszystkim pozostań wolny.

Serial Cyberpunk na Netfliksie

Po pojawieniu się na horyzoncie serialu Netflix dla Wiedźmina od CD Projekt Red, wielu zastanawia się, czy Cyberpunk doczeka się własnego serialu Netflix. Jeśli słyszałeś, że to nadchodzi do Netflix, jestem smutny, aby powiedzieć, że to tylko plotki i to jest bardzo mało prawdopodobne. Jeśli jednak gra odniesie sukces, ...